• English
  • Norsk
  • German
  • French

Kirkelig handling

Dåp - Veien inn i kirken

Det skjer et under i kirken
større enn verden vet.
Barnet får del i Guds rike,
svøpt i hans kjærlighet.


Velkommen til å døpe barna i kirken. I Tromsdalen kirke har vi til tider stor pågang av ønske om dåp. Det er derfor lurt å være tidlig ute med å bestille dåpsplass. All innmelding til dåp går gjennom Kirkekontoret i Tromsø på telefon 77 60 50 90.

Når dere har registrert dere der, tar prestekontoret kontakt med dere og setter opp en dåpssamtale. Da går vi igjennom det som skjer i kirken under dåpen, praktisk og åndelig. Vi snakker om foreldres og fadders ansvar og hvilke tilbud som finnes i kirken til barna og unge.

Når dere velger faddere skal barnet ha minst to faddere og kan ha seks faddere som øvre grense. Det må være minst to faddere tilstede under dåpen. Nedre aldersgrense er 15 år og fadderne må enten være medlemmer av Den norske kirke eller et kirkesamfunn som ikke forkaster barnedåp.

Lurer du på noe av dette eller har andre spørsmål anbefales det å gå inn på www.kirken.no

Skal du gifte deg?

Hvis dere går med planer om å gifte dere i Tromsdalen er det lurt å huske på at hvis du ønsker sommerbryllup så er det den tiden de aller fleste vil ha. Vær tidlig ute med å bestille den dagen og klokka dere ønsker.

Folkeregisteret

Før dere kan gifte dere i kirka tar du kontakt med folkeregisteret på telefon 815 81 744 og ordner med papirene.

Kirkekontoret i Tromsø - 77 60 50 90

Ta kontakt med kirkekontoret i Tromsø for å bestille dato og kirke. Når det nærmer seg tiden for bryllupet vil vigselspresten ta kontakt med dere og avtale tid for vigselssamtale. Da snakker vi om hva det innebærer å gifte seg samt det praktiske og åndelige inne i kirka under selve seremonien.

Dere kan allerede nå begynne å planlegge bryllupet.

www.kirken.no finner du en grei oversikt over det som skjer i kirken, forberedelser før og mye annet som er viktig å huske på ved et bryllup. Program, salmer m.m. Du kan også laste ned hele bryllupssermonien på bokmål og nynorsk som pdf.

Lykke til og velkommen

Begravelse / Kremasjon

Gravferd eller kremasjon

Det mest vanlige er å bruke begravelsesbyrå når noen dør. Byråene tar hand om alt det praktiske enten det er ønske om gravferd eller kremasjon. De kontakter også Kirkekontoret i Tromsø som igjen tar kontakt med presten. Presten tar kontakt med pårørende for å sette opp sørgesamtale.

På det siste

Mange ønsker kontakt med prest når livet nærmer seg sin avslutning. Prestene i Tromsøysund og Ullsfjord kan komme på besøk for samtale, skrifte eller nattverd hvis ønskelig. På www.kirken.no finner du informasjon blant annet om å planlegge begravelse, og du kan gå inn og se på ordningen for gravferd og gravferdsloven.